рефлекси новонароджених

зміст статті

Хоча новонароджений малюк дуже крихкий і абсолютно безпорадний, йому є чим здивувати батьків. Тільки що з’явився на світ дитина має цілу багажем безумовних рефлексів, в тій чи іншій мірі спрямованих на те, щоб забезпечити його виживання.

Більшість цих рефлексів сягають корінням в далеке минуле, як, наприклад, хапальний рефлекс Робінсона, так що особливої ​​необхідності в них начебто і немає. Однак наявність або відсутність у новонародженого безумовних рефлексів може багато що сказати лікарям про розвиток дитини та наявності будь-яких відхилень. Саме тому вже на етапі патронажу новонароджених, тобто в перші дні після виписки з пологового будинку, педіатр обов’язково перевірить безумовні рефлекси крихти.

Що вміє новонароджений

Оскільки прожиток для новонародженого — це питання життя і смерті, цілий ряд безумовних рефлексів спрямований саме на пошук їжі. В першу чергу, це смоктальний рефлекс — Якщо в рот малюка сунути палець або соску, малюк почне робити смоктальні руху. Пошуковий рефлекс, як і випливає з назви, спрямований на пошук їжі, — якщо доторкнутися куточок рота новонародженого, то він поверне в цю сторону головку і відкриє рот. А завдяки хоботкового рефлексу, малюк витягне губки, якщо по ним злегка постукати пальцем.
Інші важливі рефлекси новонародженого, спрямовані на виживання, це захисний і хапальний рефлекси. Захисний рефлекс змушує новонародженого повертати головку в сторону в положенні лежачи на животі, забезпечуючи таким чином доступ до кисню. А за рахунок хапального рефлексу малюк міцно стискає все, що потрапляє до нього в руки, підтекст тут дуже простий — міцніше вхопитися за маму.
Оцінивши інші рефлекси новонародженого, лікар може зробити певні висновки про ступінь розвиненості нервової системи дитини:
рефлекси новонароджених
  • підошовний рефлекс — Натисніть великим пальцем на подушечку стопи малюка в районі 2-го і 3-го пальчиків, і пальчики на ніжці зігнуться.
  • рефлекс Бабинського — Проведіть пальцем по стопі новонародженого від п’ятки до пальців, малюк розігне і зігне пальчики на нозі.
  • рефлекс Бабкіна — Якщо натиснути на обидві долоні новонародженого біля основи великого пальця, малюк відкриє рот і трохи нахиливши голову вперед.
  • рефлекс обхвативанія — Вдарте по пеленальному столика в 15-20 см від головки дитини, і він спочатку поставить ручки в сторони і розкриє долоні, а потім спробує обхопити себе ручками.
  • рефлекс Галанта — Якщо покласти новонародженого на бік і провести пальцем на деякій відстані від хребта, дитина прогнеться спинку.
  • рефлекс Переса — Покладіть дитину на животик і проведіть пальцем по хребту від низу до верху, тобто від попки до шиї, малюк підніме голову, зігне ручки і ніжки. Майте на увазі, що перевірка рефлексу Переса викликає у дитини різко негативне емоції аж до гучного плачу.

А ще новонароджений уміє… ходити

Мабуть, найбільше батьків новонароджених малюків вражають рефлекси повзання, опори і, звичайно ж, автоматичної ходи. Покладіть малюка на животик і підставте йому під стопи свої долоні, малюк спробує відштовхнутися ніжками від опори і поповзти.
Для перевірки рефлексу опори візьміть новонародженого під пахвами і підійміть, малюк повинен підігнути ніжки, а якщо встановити дитини на будь-яку поверхню, він випрямить тулуб і буде стояти на напівзігнутих ніжках. Ну а якщо в цьому положенні нахилити тулуб новонародженого трохи вперед, то він почне крокувати, це і називається рефлексом автоматичної ходи. Зверніть увагу, що ні в якому разі не можна ставити новонародженого на опору в прямому сенсі слова, малюк повинен лише злегка торкатися її ніжками, а вся вага ви повинні утримувати на руках.
Безумовні рефлекси новонароджених поступово згасають і сходять нанівець до 3-5 місяців, поступаючись місцем цілком усвідомленим проявам і реакцій маленького чоловічка.
При використанні матеріалів сайту индексируемая посилання на www.kinderok.ru обов’язкове.
Категорія: Груднічок


Додати коментар

*

*

Ваш коментар: