Як захистити себе від заздрості?

Як захистити себе від заздрості?

Заздрість — один із семи смертних гріхів. Однак саме це почуття можна вважати поштовхом до більшості інших. Саме вона може породити і жадібність, і гнів, і гординю. Якби руйнівну силу заздрості можна було б перевести в тротиловий еквівалент, то результатом її «діяльності» давно б стала спорожніла планета.

За статистикою, це почуття відчуває кожен другий чоловік. Заздрості однаково підкоряються чоловіки і жінки, заможні і бідні. Але є один цікавий нюанс — з віком люди стають менш заздрісними, наприклад, після 60 років це відчуття знайоме тільки одній людині з трьох, в той час як серед 30-річних з ним стикаються троє з чотирьох.

Звідки береться це почуття? На жаль, від життя в суспільстві. Погодьтеся, живи б кожен з нас на безлюдному острові, навряд чи б відчував щось подібне — адже порівнювати себе, свої успіхи і невдачі не з чим і ні з ким, а значить, і взятися заздрості нізвідки. Так, саме від частих порівнянь себе з іншими, заниженої самооцінки і виникає вона.

Який буває заздрість

Прийнято вважати, що заздрити можна «по-чорному» або «по-білому». Заздрість, яка роз’їдає людину зсередини, не дає йому розвиватися, змушує бажати поганого об’єкту заздрості і навіть штовхає на злочини, відноситься до категорії «чорної».

До «білої» ж відносять так звану конструктивну заздрість — коли людина, заздрячи чогось або комусь, докладає всіх зусиль, щоб домогтися тих же результатів або навіть перевершити. Є навіть така думка, що без заздрощів не було б прогресу.

Приймати чи не приймати такий принцип поділу — особиста справа кожного. Але у цього почуття не може бути позитивною забарвлення, оскільки в будь-якому випадку воно заважає жити повноцінним життям.

Буває також заздрість сліпа, коли людина тільки здалеку бачить красиву картину успіхів — благополучне сімейне життя, вдалу кар’єру, добробут, але зовсім не знає про виворіт. Найчастіше так буває, коли заздрить, не знаючи про справжній стан справ, просто наділяє об’єкт заздрості своїми бажаннями і мріями.

Ще один тип заздрості — усвідомлена, коли заздрить чітко розуміє, що успіхи об’єкта цілком заслужені, а от у нього їх немає. І з таким почуттям теж необхідно боротися, оскільки, постійно розмірковуючи на тему своєї непотрібності, можна зростити агресію проти самого себе.

Чим швидше буде оголошений бій заздрості всіх типів і кольорів, чужий або власної, тим більше здоров’я ви збережете. Вічне перебування в стані заздрості, образи, нерозуміння, занижена самооцінка здатні кардинально розхитати нервову систему і привести до неврозів, головних болів і інших захворювань. Свій погляд на заздрість і у представників нетрадиційної медицини: це почуття може стати передумовою для виникнення псування або пристріту (докладніше про це можна прочитати в статті Як розпізнати порчу або пристріт?).

Що робити, щоб вам перестали заздрити

Можливо, десь глибоко усвідомлення того, що вам заздрять, а значить, ви успішні і щасливі, гріє душу, але потрібно пам’ятати про одне: чужа заздрість здатна потроху «з’їдати» вашу енергію і руйнувати ваше життя. І якщо ви не хочете одного разу самі опинитися на місці заздрісника — дійте!

Як захистити себе від заздрості?

1. Чесна розмова

Погано, коли близькі друзі починають раптово заздрити вашому успіху. Як би глибоко вони не намагалися заховати своє почуття, рано чи пізно воно вилізе назовні, і відносини дадуть тріщину. Тому якщо вам дорога дружба, поговоріть з ними відверто, спробуйте пояснити, що за вашими успіхами ховається завзятість і нелегку працю. Не допомогло? У такому випадку вихід тільки один — звести спілкування до мінімуму.

Саша: «Рік тому мою близьку подругу кинув чоловік. І не просто кинув: він фактично вижив її з квартири і тепер навіть не допомагає матеріально. Я, як могла, намагалася допомогти їй, але останнім часом все частіше і частіше стали звучати фрази про те, що «ситий голодному не товариш», і чому мені — турботливий чоловік і розумниця-син, а їй — доля матері-одиначки. Зрозуміти, що тобі заздрять, було не складно. Розмови по душам ні до чого не привели. Підсумок — наше спілкування звелося до «привіт-пока».

2. Тверезо оціните себе

Спробуйте розібратися, що в вас може викликати почуття заздрості. Можливо, ви не намагаєтеся скромно умовчувати про свої досягнення, а навпаки, завзято демонструєте їх? Якщо це так, то не дивно, що заздрісники мріють скоріше скинути вас з п’єдесталу. Викорените в собі бажання провокувати їх. Чи не буде приводу — не буде й заздрості.

Люда: «Півроку тому я перейшла на нову роботу в солідну компанію. Потрапити туди — справа честі і престижу, а також немислимий труд. І ставши частиною цієї компанії, я зрозуміла: я велика розумниця і як ніхто була гідна цього. Я, не соромлячись, розповідала про свої амбіції друзям, а незабаром зрозуміла, що вони ніяк не радіють моєму успіху, навпаки, до мене дійшли чутки, що вони були б раді, щоб на новій роботі мене не оцінили по достоїнству. Я ніби протверезів і з тих пір всі свої успіхи тримаю при собі ».

3. Дайте відсіч

Навчіться захищати себе і давати відсіч заздрісникам. Не думайте, що таким ставленням образите їх, заздрість в рази страшніше їх образ. Ви ж не хочете, щоб за спиною вас поливали брудом і будували підступи? А якщо залишити все як є, почуття загальної заздрості рано чи пізно накриє вас і з’їсть.

Данило: «Ми з братом — фотографи, але у мене завжди багато замовників, а до нього ходять одиниці. А після того, як я отримав престижну премію, його взагалі ніби підмінили. Він став вимагати, щоб я просував його, віддавав йому частину своєї роботи. Спочатку мені було його шкода, на його тлі я соромився своїх успіхів, тому допомагав, звичайно. Але його апетити росли, до того ж він став налаштовувати проти мене клієнтів. І от скажіть, що ж робити, якщо тобі заздрять і ненавидять? Я прийняв рішення розділити бізнес і став працювати тільки на себе ».

4. Не заздріть самі

Як відомо, об’єктом заздрощів часто стають ті, хто й сам відчував подібне почуття по відношенню до інших. Вчіться, як боротися із заздрістю, інакше вона чіпкими лапами вхопить вас, не дасть розвиватися і рухатися вперед. На думку психологів, боротися з цим почуттям безглуздо. Потрібно знайти його джерело і викорінити. Як це зробити?

Як перестати заздрити

Якщо людину турбує подібна проблема, це вже саме по собі чудово. Спроба перемогти погане якість в самому собі означає, що заздрить сам усвідомлює, наскільки почуття заздрості до інших може принижувати і роз’їдати його, заважати розвитку і становленню як особистості. А значить 50% успіху вже у нього в кишені. Залишилося лише попрацювати над половиною.

Як викорінити в собі це почуття? Виключно шляхом довгих роздумів і аналізу — себе, тих, кому ви заздрите, ситуацій, що викликають заздрість. Можливо, якщо все розібрати по поличках, то з’ясується, що і заздрити-то, насправді, нема чому … щоб позбутися від заздрості, психологи радять скласти конструктивний план і діяти у відповідність з ним.

1. Подумайте, чому саме ви заздрите. Наприклад, у вашого друга карколомна кар’єра, яка вам тільки снилася. А хотілося б і вам сидіти цілодобово на роботі, не маючи можливості відпочити навіть у вихідні та зовсім забувши про особисте життя? Цілком імовірно, що друг-кар’єрист заздрить вашій простому сімейному щастю. І так продовжувати можна до безкінечності.

Пам’ятайте: те, що є в інших, може бути досягнуто такою ціною, якої вам би явно не хотілося платити. І, навпаки: у вас може бути те, про що інші можуть тільки мріяти.

2. Запишіть на папері в одну колонку, що конкретно викликає в вас заздрість. Поруч, в іншій колонці, випишіть, чи зробили ви що-небудь, щоб і у вас було те ж саме. Чи багато ви працювали або вчилися, щоб роздобути бажану посаду? Або відкладали потроху, щоб зібрати на заповітну шубку? Такий список дозволить поглянути на себе з іншого боку і зрозуміти, що багато чого з того, чому ви заздрите, могло б бути і у вас, приклади ви до цього трохи зусиль. До речі, цей листок може також стати вашим керівництвом до дії.

3. Пробудити в собі почуття глибокої любові і поваги до себе. Радійте кожній миті, яке ви проживаєте. Людина, яка зможе помічати прекрасне в будь-якій дрібниці — справжній щасливець і навряд чи буде заздрити іншим. І до речі: поважали б ви того, хто всередині себе виходить жовчю і заздрістю?

4. Не варто прикрашати своє життя в спробі перевершити чиїсь досягнення. І вже тим більше не варто хвалитися направо і наліво, бажаючи викликати заздрість до себе. Живіть реальним життям і реальними звершеннями, але в душі пишаєтеся кожній своїй, нехай навіть незначної перемогою або придбанням.

5. Почніть життя заново. Зробити це можна в будь-який день, в момент, коли ви раптом усвідомлюєте необхідність щось докорінно змінити. Саме так чинили багато успішні люди. Може вам змінити професію і зайнятися улюбленою справою? Може переїхати в інше місто або отримати другу освіту? Ламайте стереотипи і періть кордону. Міняйте своє життя, відкриваючи щось нове для себе.

6. Прочитайте книги про людей, що стали успішними, багатими і знаменитими. Може їх особистий досвід допоможе і вам відкрити якісь невідомі світи, наштовхне на власну ідею і дасть відповідь на питання, як позбутися від заздрощів.

7. Якщо зважилися на зміни, то складіть список цілей, яких би вам хотілося досягти. Але будьте реалістом — ставте конкретні завдання, які були б вам по плечу. І тоді ви зможете подолати почуття заздрості і гіркоту розчарувань.

ge.ru
Категорія: психологія


Додати коментар

*

*

Ваш коментар: