Дитина відмовляється від прикорму: причини, ризики та тактика дій

зміст статті

Як бути, якщо дитина відмовляється від прикорму? Які існують ризики для організму малюка, недоотримує «дорослої їжі»? Як вести себе мамі, щоб малюк почав їсти? Рекомендації педіатрів для визначення правильної тактики дій.

Дитина відмовляється від прикорму: причини, ризики та тактика дій

Більшість мам з нетерпінням очікують, коли малюкові виповниться півроку. Адже в цьому віці можна вводити прикорм, а значить, порадувати дитину новими продуктами, дбайливо приготованими стравами. У цьому — суть материнської натури, прояв любові, еволюційне прагнення нагодувати, яке є другим за значимістю для збереження людського роду після необхідності зігріти.

У введенні прикорму мама бачить нові можливості для прояву ласки і турботи. Тому відмова з боку малюка сприймається з великим жалем і навіть побоюванням. При цьому педіатри вважають, що нічого екстреного не відбувається.

Дитина відмовляється від прикорму: причини, ризики та тактика дій

Причини відмови від їжі

З моменту початку життя дитина отримував смачне і солодке грудне молоко або несмачну, але таку знайому суміш. І раптом в якийсь момент йому пропонують абсолютно нову їжу. Її смак здається несподіваним, незвичайним і не завжди приваблює дитину.

При цьому знайомство з новими продуктами у діток на грудному і штучному харчуванні відбувається по-різному.

 • Немовлята знайомі зі смаками їжі. У грудному молоці, яке дітки вживають щодня, міститися смакові нотки продуктів, що вживаються мамою. Тому при використанні їх же в якості ознайомчого харчування ризик відмови куди менше, ніж нетрадиційних продуктів для маминого столу. Крім того грудне молоко містить травні ферменти, які допомагають їжі засвоюватися. Якщо після прийому нового продукту у крихти не виникло проблем з травленням, він з великим задоволенням буде їсти таку їжу і на наступний день.
 • Искусственники знають тільки смак суміші. Вважається, що привчити до прикорму искусственника простіше, так як він все життя отримує їжу «чужорідну». Але тут не все однозначно. Адаптована суміш володіє смаком нейтральним, і, спробувавши новий продукт, малюк може його просто «злякатися». Він в будь-якому випадку буде більш насиченим, специфічним. Він може здатися занадто кислим (якщо мова йде про фруктовому інгредієнті) або різким (овочеве пюре з капусти, гарбуза). При цьому на солодкі смаки малюки звертають увагу швидко, тому страви з солодкуватий овочів або промислові кашки зазвичай їдять із задоволенням. Таким чином, розвивається виборча любов до прикорму: незнайомі до цього з солодким смаком (на відміну від немовлят), штучники їдять солодкі фруктові пюре та каші, але відмовляються від м’ясних страв, риби, сиру.

Однак тип харчування, яке отримує дитина, — лише одиничний аспект, що впливає на його ставлення до прикорму. Куди більш важливими педіатри вважають такі фактори.

Дитина відмовляється від прикорму: причини, ризики та тактика дій

Фізіологічна готовність до прикорму

Рекомендовані терміни щодо введення прикорму в шість місяців умовні. У кожного малюка процес «дозрівання» органів і систем відбувається індивідуально і з різною інтенсивністю. Зокрема, у діток на грудному вигодовуванні травна система стає більш стабільною і зрілої для прийому будь-якої іншої їжі, крім грудного молока, як раз до напівроку. А ось у штучному вигодовуванні і малюків на змішаному харчуванні цей процес відбувається довше. Тому ранні спроби мами запропонувати нову їжу призводять до того, що дитина не є прикорм. Його організм просто ще не готовий до нього!

На фізіологічну готовність повинні вказувати і такі чинники.

 • Малюк вільно сидить, тримає ложку. Це важливо з тієї точки зору, що знайомство з прикормом повинно відбуватися за безпосередньої участі дитини. Він не пасивний «глядач» процесу, він — його активний учасник, який вчиться самостійно набирати в ложку їжу, доносити її до рота, знімати її губками і пережовувати.
 • Виштовхує рефлекс вже згас. Приблизно до напівроку у діток згасає рефлекс, що спонукає мову виштовхувати будь-яку густу і тверду їжу. Це говорить про те, що малюк фізично готовий до споживання чогось іншого, ніж молоко або суміш. Якщо все, що ви даєте, викликає блювоту або виштовхується з рота язичком, ймовірно, у вашого малюка згасання рефлексу ще не відбулося. І з прикормом слід почекати.
 • Травна система реагує нормально. Якщо вживання нових продуктів викликає біль в животі дитини, пронос, підвищене газоутворення, це говорить не про «нормальної реакції на незнайому їжу», а про те, що ви пропонуєте її дитині рано, до моменту дозрівання травної системи. Безумовно, малюк не може проводити асоціацій дискомфорту в животі з будь-яким продуктом. Але інтуїтивно відмовлятися від такої «небезпечної» їжі може цілком.
Якщо дитина 6 місяців не їсть прикорм, значить, він ще фізіологічно не готовий до нього. Мамі слід почекати і зробити нову спробу через пару тижнів. Важливо робити це лише в той момент, коли малюк повністю здоровий. Погане самопочуття при ГРЗ, прорізуванні зубів у більшості випадків служить причиною відмови від їжі.

Дитина відмовляється від прикорму: причини, ризики та тактика дій

психологічні чинники

Консультанти по грудному вигодовуванню впевнені, що до прикорму дитина повинна бути готовий і емоційно. Процес споживання їжі викликає жвавий інтерес і бажання спробувати самому — ось що означає емоційна готовність.

У цьому випадку ніяких проблем з вживанням нової їжі не виникне. Більш того, дитина буде хотіти її їсти і отримувати від цього задоволення. Причому різниці в типі харчування в даному випадку не існує: зацікавити їжею однаково ефективно можна як грудничка, так і искусственника.

У яких ознаках полягає психологічна готовність? Їх декілька.

 • Дитина цікавиться їжею. Якщо він сидить у мами на колінах під час сімейної трапези, то намагається дотягнутися до вмісту тарілки і відправити його в рот.
 • Кроха протестує, коли не отримує продукт. Саме продукт, а не столовий прилад або, наприклад, серветку. Існує велика різниця в інтересі харчовому, де метою малюка є вживання їжі. І в інтересі предметному, коли дитині просто хочеться повертати в руках ложку або спробувати на зуб мамину чашку.
 • Дитина не заспокоюється, поки не отримає продукт. Його складно відвернути від бажаного грою, іншим способом. Навіть отримавши груди, він знову повертається до того, з чого почав: вимагає придивилася йому їжу.
Зазвичай харчової інтерес формується в тому випадку, якщо дитина з моменту освоєння навику сидіння регулярно проводить час за загальним сімейним столом. Коли він з дня на день спостерігає, як поводяться за столом члени його сім’ї, як вони їдять різні продукти, як їм це подобається, як вони спілкуються між собою, проблема, що робити, якщо дитина не їсть прикорм, не виникає.

Дитина відмовляється від прикорму: причини, ризики та тактика дій

НАШІ ЧИТАЧІ РЕКОМЕНДУЮТЬ! Для профілактики і лікування паразитних заражень наші читачі радять Засіб від паразитів «Intoxic Plus». Воно складається виключно з лікарських рослин, зібраних в екологічно чистих місцях, які мають вкрай високою ефективністю в очищенні організму від паразитів, а також оздоровлюють і захищають організм в цілому. Дізнайтеся думку лікарів … »

базові принципи

Завжди простіше не допустити розвитку негативних явищ, тому зупинимося на базових принципах правильного прикорму.

 • Фізіологічна готовність, харчової інтерес. Водити нові продукти слід тільки в тому випадку, якщо обидва ці чинника спостерігаються у малюка.
 • Малюк здоровий. Іноді буває, що малюк активно їв один або кілька продуктів, але раптом дитина перестала їсти прикорм. При цьому буквально «зависло» на грудях, поводиться незвично, супиться, часто плаче. Причиною цього може бути болісне прорізування зубів, погане самопочуття внаслідок захворювання, після вакцинації. Після одужання звичний режим харчування відновиться. Потрібно лише дати організму дитини перепочинок на цей час і не змушувати його їсти.
 • Ніякого насильства! Правильний прикорм — бажаний. Якщо малюк відмовляється від нього, значить, у нього немає харчового інтересу або в справу вступили фізіологічні чинники. Змушувати його їсти неприпустимо, інакше факт прийому їжі буде сприйматися їм негативно. І проблема «нагодувати» стане способом харчування у вашій родині.
 • Чи не перегодовуйте. Поширена ситуація, коли дитина почала пробувати якісь продукти і навіть став добре їсти якийсь із них. І мама вирішує довести його до «рекомендованої норми», щодня готує 180 грамів пюре або каші і спонукає дитину неодмінно з’їсти все, що було приготовлено. В результаті через кілька днів малюк починає відмовлятися від сподобалася раніше їжі зовсім. І справа не в тому, що йому не подобається смак. А в тому, що улюблене раніше блюдо придбало для нього негативне забарвлення: дитина вже був ситий і не хотів більше їсти, але довелося за наполяганням мами з’їсти все, як «зазначено в нормах».
Існуючі норми, для зручності пропоновані по місяцях в табличках, — зовсім не керівництво до дії. Вони дають загальні рекомендації, які продукти і в якому віці слід пропонувати дитині. І показують, більше якої норми дитина не буде їсти, щоб уникнути перегодовування. При цьому передбачається, що в раціоні обов’язково зберігаються грудне молоко або суміш.

Дитина відмовляється від прикорму: причини, ризики та тактика дій

При грудному вигодовуванні

Що робити, якщо дитина відмовляється від прикорму при грудному вигодовуванні або, наприклад, не є овочевий прикорм, обмежуючись тільки кашею або фруктовим пюре? Нічого, відповідають консультанти по ГВ.

Згідно з рекомендаціями ВООЗ, головною їжею малюка до року має залишатися грудне молоко. Його величезна користь зберігається і надалі, до двох років. Але зараз, коли малюк не досяг і однорічного віку, саме молоко служить його основним джерелом їжі. А будь-який прикорм, хоч м’ясної, хоч круп’яної, носить ознайомчий характер.

У віці року малюк повинен отримувати лише двадцять п’ять відсотків поживних речовин з сторонніх продуктів, а основну масу — сімдесят п’ять відсотків виключно з грудного молока. Є дані, що до восьмимісячного віку молоко мами покриває абсолютно всі харчові і енергетичні потреби дитини. Поки ви годуєте грудьми на вимогу, ви можете бути впевнені, що ваш малюк забезпечений всім необхідним.

Тому навіть якщо дитина 9 місяців погано їсть прикорм, розслабтеся, не нервуйте, і дійте за обставинами. Подобається йому певний вид кашки? Добре, ось його і їжте. Спробували шматочок м’яса і виплюнув? Запропонуйте його через тиждень, а потім ще раз через тиждень.

Сприйняття їжі формується у малюка не в один момент. Дослідження вчених показали, що схильність до того чи іншого продукту виникає, якщо людина спробувала його достатню кількість разів. Не один і не два, а дванадцять-п’ятнадцять. Тому щоб знайомство з м’ясом або, наприклад, сиром відбулося, слід періодично давати його на пробу.

Правильні дії мами, спокійне і уважне ставлення до потреб і бажань малюка дадуть свої плоди. Зазвичай немовлята починають їсти весь спектр рекомендованих їм продуктів далеко не в шість або вісім місяців, а в рік і трохи старше. При збереженні грудного вигодовування це нормально.

Дитина відмовляється від прикорму: причини, ризики та тактика дій

При штучному вигодовуванні

Звичайно, цінність грудного молока для дитини багаторазово вище, ніж суміші. Але поспішати переводити искусственника на дорослий стіл також не варто. До року саме суміш повинна служити постачальником необхідних речовин для його зростання і розвитку, а інші продукти носять лише ознайомлювальний характер.

«Не переживайте, якщо малюк не сприймає іншу їжу, — радить педіатр Тетяна Семенченя. — Отримувати задоволення від їжі він навчиться з часом, і тільки в тому випадку, якщо буде бачити гідний приклад з боку батьків. Не наполягайте на нових продуктах, зупиніться на чомусь одному ».

Ось ще кілька рекомендацій по привчання до прикорму.

 • Не прагніть урізноманітнити меню. Нормально, якщо кожен день малюк буде їсти один вид фруктового пюре або каші. Не давайте його багато, нехай кількість становить кілька чайних ложечок.
 • Переконайтеся, що їжа не гаряча і не холодна. Така зазвичай не подобається діткам.
 • Дотримуйтеся режиму. Кожен день пропонуйте кашу вранці в один і той же час. А в обід — овочеве пюре. Так ви сформуєте звичку харчуватися правильними продуктами.
 • Спостерігайте за смаками малюка. Зазвичай дітки із задоволенням їдять гречану і кукурудзяну каші. Малюки постарше люблять вівсянку. Одні наминали кабачкової пюре, а інші їдять овочі у вигляді супчика. Смакові переваги є відображенням навколишнього середовища, в якому живе дитина. Він з цікавістю ставиться до того, що їдять рідні, і з недовірою до незнайомих на вигляд страв.

Якщо дитина не є прикорм до року або обсяг його дуже малий в загальному раціоні, панікувати не слід. Грудне молоко або суміш залишаються основною їжею в цьому віці. Інші продукти повинні приносити дитині радість, бажання їх спробувати, що забезпечується формуванням харчового інтересу і правильних харчових звичок.

Завжди беріть малюка за стіл, не нав’язуйте їжу, заохочуйте ініціативу щодо самостійного поїдання страви. Поступово він перейде до звичайного раціону вашої родини. Але станеться це ближче до півтора років.
Категорія: живлення


Додати коментар

*

*

Ваш коментар: