Багатоплідна вагітність. Види багатоплідної вагітності. Діагностування багатоплідної вагітності. Ризики та ускладнення при багатоплідній вагітності

зміст статті

Ці поняття іноді люди сприймають як синоніми, проте насправді близнюки і двійнята — поняття далеко не ідентичні. Найпростіше пояснити різницю можна так: близнюки схожі, дуже схожі, аж до повного портретного, а часто і психологічного подібності, а двійнята можуть бути схожі тільки як діти одних батьків.

Багатоплідна вагітність - близнюки або двійнята?

Види багатоплідної вагітності

Так близнюки або двійнята? … З наукової точки зору, багатоплідна вагітність (тобто виношування більш ніж одного плоду), може бути монозиготні (два і більше зародків з однієї яйцеклітини) і гетерозиготною (зародки утворилися з різних яйцеклітин).

Механізм виникнення монозиготних вагітності, тобто розвитку саме близнюків — їх не обов’язково два, хоча це найбільш частий випадок, ембріонів може бути і більше — досі не з’ясовано. Вважається, що існує генетична схильність до народження близнюків, причому передається вона майже виключно по жіночій лінії, і вірогідність народження близнят тим вище, ніж у більш близьких родичів по жіночій лінії вже народжувалися близнюки. Просто з якихось причин на самому початку вагітності (від 1-го до 13-го дня від запліднення) зародок ділиться на два і більше, утворюючи відповідно кілька ембріонів. Залежно від терміну поділу можуть виникнути діхоріальние і монохоріальних близнюків. Терміни ці означають наявність окремого хоріона (майбутньої плаценти) для кожного з плодів або спільного для обох. Крім того, існує також поняття біамнотіческіх (діамнотіческіх) або моноамнотіческіх близнюків — тобто монозиготні (однояйцеві) близнюки можуть мати загальний амнион (водний мішок, він же плодовий міхур) або окремий для кожного ембріона. Монохоріальних близнюки зазвичай розвиваються при діленні заплідненої яйцеклітини до 3-го дня розвитку, пізніше хоріум для ембріонів утворюється окремий. Плодовий міхур також частіше утворюється окремий для кожного з малюків. Однак близнюки можуть мати загальний хоріон при окремих плодових міхурах, загальний міхур при окремих хоріон і окремий і хоріон, і амніон. При пізньому поділі яйцеклітини можуть виникнути не повністю розділені близнюки — їх часто називають сіамськими. У таких ембріонів і хоріон, і амніон зазвичай загальні.

Гетерозиготні, тобто разнояйцевие ембріони утворюються в тому випадку, якщо одночасно (протягом одного менструального циклу) були запліднені дві яйцеклітини або ж одна яйцеклітина була запліднена двома сперматозоїдами. Така подія досить часто відбувається при штучному заплідненні, коли в матку спеціально підсаджують кілька запліднених яйцеклітин в надії на те, що хоча б одна пройде імплантацію (приживеться). Також велика ймовірність розвитку багатоплідної гетерозиготной вагітності при стимулюванні діяльності яєчників і у жінок у віці понад 35-ти років, коли рівень гормонів, що відповідають за дозрівання яйцеклітини підвищується, і відбувається природна стимуляція яєчників. Гетерозиготні ембріони мають кожен власний хоріон (оболонку зародка) і амніон (плодовий міхур).

Діагностування багатоплідної вагітності

Діагностування багатоплідної вагітності
Багатоплідна вагітність діагностується, при сучасних методах дослідження, починаючи з п’ятого тижня вагітності (акушерське визначення терміну, від зачаття — третій тиждень). Тип вагітності — одно- або гетерозиготна — визначається пізніше, коли ультразвукове дослідження дозволяє точніше переглянути вміст матки, зазвичай на 12-тому тижні. Причиною такого досить пізнього діагностування є ще й те, що до цього терміну великий ризик зникнення одного з ембріонів. Особливо великий цей ризик при близнецовой вагітності.

Побічно можна визначити тип багатоплідної вагітності за місцем закріплення ембріонів в матці — якщо вони закріпилися в різних її місцях, можна з великою часткою впевненості говорити про вагітність двійнею (або трійнею), але не близнюками. Однак закріпилися в одному місці ембріони не обов’язково будуть близнюками.

До появи ультразвукового обстеження багатоплідна вагітність визначалася за кількома відносними показниками:

 • матка збільшена більше, ніж буває зазвичай при даному терміні;
 • серцебиття прослуховується не в одному місці, а в двох і більше;
 • при пальпації (промацуванні) живота визначається не два (головка і таз), а більш виступаючих частин;
 • поздовжнє або поперечне поглиблення на матці (і відповідно, на передній черевній стінці).

Ризик і можливі ускладнення при багатоплідній вагітності

можливі ускладнення при багатоплідній вагітності
При встановленні вагітності більш ніж одним ембріоном жінку зазвичай відносять до групи підвищеного ризику. Причина не тільки в тому, що два плоди зажадають від організму матері більшої кількості харчування і в два (а то і більше) разів збільшать навантаження на всі органи вагітної. Велика також ймовірність, що при вагітності двома і більше плодами (не важливо, близнецовой чи ні), вага дітей при народженні буде значно менше, ніж при одноплідній вагітності (вага дітей з двійні зазвичай становить 2,5 кг і менше), можливо недоотримання одним з плодів поживних речовин і кисню, вище смертність при народженні і в перші місяці життя. Крім того, у дітей-близнюків набагато більше, ніж у двійнят, небезпека неповноцінного розвитку під час виношування. Чим більше спільного у дітей, виношених під час однієї вагітності (хоріон, амніон), тим вище ймовірність нерівноцінного розвитку плодів і загибелі одного з них під час внутрішньоутробного періоду розвитку, при народженні або в перші дні (тижні) життя.

Для організму матері вагітність більш ніж однією дитиною «чревата» посиленням раннього і пізнього токсикозу, збільшеним набором ваги, анемією, надмірним розтягуванням матки, передчасними пологами (за деякими даними, до 50% пологів при багатоплідній вагітності відбуваються передчасно, з них до 9% — до 32-го тижня), неможливістю природних пологів. Крім того, великий ризик передчасного переривання вагітності до 24-го тижня.

Ризик невиношування вагітності у випадках наявності більше ніж одного плода досить високий, тому не виключено знаходження в стаціонарі, під наглядом лікарів, в періоди найбільшої небезпеки для виношування:

 • 4-6 тиждень (можлива поява вад розвитку);
 • 8-12 тижня (можливі ускладнення у розвитку плаценти);
 • 18-22 тижні (максимальна загроза викидня);
 • 28-32 тижні (розвиток гестозу, загроза передчасних пологів).

Багатоплідна вагітність — як полегшити протікання і пологи?

харчування при багатоплідній вагітності
При багатоплідній вагітності майбутньої матері потрібно ще більш уважно ставитися до свого здоров’я, ніж просто вагітній жінці. Збільшення навантаження на організм має компенсуватися не просто харчуванням «за трьох» замість «за двох», а його точної балансуванням. Вважається, що на кожного додаткового малюка вагітна повинна отримувати в добу 300 Ккал, причому раціон повинен бути багатий на продукти, що містять залізо та фолієву кислоту. При неможливості отримання цих елементів із звичайною їжею їх зазвичай призначають у вигляді медичних препаратів.

Крім особливостей харчування, майбутньої багатодітній мамі слід подбати і про стан свого тіла — швидке зростання матки може з більшою ймовірністю, ніж при звичайній вагітності, викликати появу розтяжок на шкірі, так що бандаж, спеціальні колготи чи панчохи для вагітних і засоби по догляду за шкірою в період виношування будуть не зайвими. А позбутися від розтяжок після пологів можна застосовуючи як медичні методи, так і правильне харчування і фізичні вправи.

Спеціальна гімнастика, дихальні вправи, вправи для м’язів промежини допоможуть майбутній матері тримати себе хоча б у відносній формі і легше перенести пологи.

Розродження при багатоплідній вагітності може бути як природним, так і хірургічним (кесарів розтин). При вагітності більш ніж двома плодами кесарів розтин є практично єдиним варіантом для збереження всіх дітей.

Категорія: Вагітність і пологи


Коментарів: 3
 •  
  Гість  07.03.2016 14:11

  У мене якраз по жіночій лінії народжувалися не раз близнюки і я морально вже до цього готувалася. Але народилася одна дівчинка. Ось тепер замислююся яка ймовірність народження другої, але бажано також одну дитину.

 •  
  Гість  06.05.2016 06:12

  Уф, стаття трохи заспокоїла. Є ризик народження близнюків, але по чоловічій лінії. У чоловіка батько з близнюків. Не те, щоб я сильно проти цього, але дійсно складності є. Хоча останнім часом зі збільшенням зачаття за допомогою ЕКЗ збільшилася кількість близнюків. Перше питання, яке мені спадає на думку, коли бачу немовлят-близнят — а чи не були вони штучно зачаті (Так, напевно, недобре і некоректно так думати, але ….

 •  
  Гість  18.08.2016 12:41

  Зараз вже нікого не здивуєш близнюками, двійнятами або навіть трійнята, у мене досить багато знайомих дівчат народжували близнюків і двійнят, і причиною цьому не "ЕКО", А патологія на гормональному рівні. В наш час і з нашою екологією дуже важливо серйозно ставитися до свого здоров’я під час планування діток, робити мінімальне обстеження, т. К. Для багатьох новина про багатоплідної вагітності ставати сумною, що призводить до великих статистичними показниками абортів. Бережіть своє здоров’я і любите своїх діток!


Додати коментар

*

*

Ваш коментар: